07.11.2007 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci mohou žádat dotace za hospodaření v ptačích lokalitách

Informují o tom letáky připravené ministerstvem životního prostředí.

Zemědělcům, kteří hospodaří v lokalitách obývaných vzácnými chřástaly polními či bahňáky lučními, jsou určeny dotace k ochraně přírody a udržování zachované krajiny. Pokud se zavážou šetrně hospodařit, za ochranu chřástala mohou dostat ročně 5000 korun na hektar, za hospodaření v lokalitách obývaných bahňáky o 500 korun víc. U lokalit ležících v prvních zónách chráněných oblastí je dotace krácena, nezapočítává se do ní ztráta za omezení plynoucí ze zákona o ochraně přírody a krajiny.
Základem pětileté smlouvy mezi zemědělcem hospodařícím v ptačí oblasti a státem je závazek, že rolník bude hospodařit k přírodě šetrnými metodami.
V případě chřástalů nesmí rolníci používat hnojiva a na daných pozemcích pást zvířata, bez souhlasu ochranářů nemohou louky mulčovat či přisívat. Jejich povinností je louky minimálně jednou za rok posekat, a to nejdříve 15. srpna. Aby měli ptáci šanci sekacím strojům uniknout, nesmějí rolníci sekat dvěma stroji proti sobě a při sečení jedním strojem postupovat od středu ke krajům. Při kosení opačným směrem totiž hyne až 60 procent kuřat chřástalů.
Pro bahňáky platí podobná pravidla s výjimkou frekvence a doby seče.
O dotace mohou zemědělci žádat v regionálních pobočkách Zemědělské agentury a Pozemkových úřadů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down