02.01.2007 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci na Vysočině dostali z EU nejvíc dotací na investice

Ze všech unijních fondů získali žadatelé v kraji příslib přibližně na 2,7 miliardy korun.

Od vstupu ČR do Evropské unie do konce letošního srpna měli farmáři z operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství slíbeno celkem 312 milionů korun; na investice do svého majetku z nich použijí více než dvě třetiny. Vyplývá to z analýzy čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU v kraji Vysočina, kterou vypracoval krajský úřad.
Dotace, které poslouží k rozvoji zemědělské výroby, lesnictví, rybářství a venkova, se na nich podílely zhruba 11 procenty.
Evropská podpora mimo jiné zemědělcům umožňuje splnit opatření, která po nich Brusel požaduje - týkají se například přestavby odpadových jímek nebo stájí pro hospodářská zvířata. Podle Zemědělského svazu ČR z těchto důvodů farmáři v celé zemi ročně vynakládají přes deset miliard korun. Předpokládá se, že tyto náklady v nejbližších letech ještě stoupnou.
Příspěvek na stavbu a modernizaci stájí a objektů důležitých pro chov skotu a prasat na Vysočině převýšil 86 milionů korun. Největší podporu, přes pět milionů korun, dostaly projekty Zemědělského obchodního družstva Hořice, podniku Agro Měřín a Jana Štědrého.
Dalších 27 milionů korun si rozdělilo 15 žadatelů, kteří budou investovat do odpadových jímek nebo hnojišť. Více než 80 farmářů si díky EU pořídí modernější stoje, z unie na ně dostanou skoro 96 milionů korun.
Podstatně menší podpora se týká zpracování zemědělských produktů. Investovat do něj bude jen jeden soukromý zemědělec, který z Bruselu dostal 740.000 korun. Další družstvo díky podobné dotaci přestaví svá jatka.
Velký zájem byl v kraji také o dotace na stavbu, opravy nebo odbahnění rybníků a vodních nádrží. Tři desítky žadatelů získaly celkem asi 92 milionů korun. Jeden zemědělec v kraji díky dotaci 1,1 milionu korun vybuduje ubytovací apartmány.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down