02.12.2003 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci sepisují petici pro komisaře EU

Agrární komora České republiky spolu s chovatelskými svazy chtějí dopisem a připravovanou peticí oslovit komisaře Evropské unie a požádat je o změnu metodiky při utrácení kvůli podezření na BSE. Vysoké koncentrace zvířat v našich chovech totiž působí farmářům rozsáhlé škody.

Dopis spolu s peticí chtějí zaslat komisaři EU pro ochranu spotřebitelů a zdravotnictví Davidu Byrnemu a Franzi Fischlerovi, v jehož kompetenci je zemědělství a rybolov.
Prezident AK Václav Hlaváček označil za nesmyslnou masivní likvidaci stád, díky které jen v posledních dvou zjištěných případech výskytu BSE padne za oběť přes 1100 zvířat. Ministerstvo zemědělství podle mluvčího Martina Severy považuje metodiku za velmi přísnou, ministr se již kvůli nutnému utracení velkého množství zvířat obrátil na zástupce Evropské komise s žádostí o kompenzace. Kompenzace se však týká jednotlivého kusu, ne následné užitkovosti.
Zemědělci se domnívají, že k vybíjení krav není sebemenší důvod. Mléko je bezpečné a rovněž telata jsou po narození zdravá. Prezident Agrární komory je přesvědčen, že není dosud žádný vědecký důkaz o přenosu BSE takovým způsobem, pro jaký je nastavena likvidace takzvané kohorty podezřelých zvířat. Každá kráva by se podle něj měla bez výjimky otelit, například v izolační stáji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down