16.01.2008 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělství bude letos ziskové

Ceny prasat zřejmě vzrostou až o pětinu kvůli nízkým stavům chovů.

České zemědělství by podle prezidenta Agrární komory ČR (AK) Jana Veleby mohlo letos dokonce překonat i loňský úspěšný rok. Za rok 2007 odhadují někteří odborníci zisk domácího zemědělství až na 16 miliard korun. Pokud bude dobrá úroda, může být letošní výsledek ještě lepší. Zisky vzrůstají především díky rostoucím tržbám za komodity, jejichž ceny se loni výrazně zvýšily. Dopad růstu dotací nebude podle AK zásadní.
Český agrární sektor obdrží letos dotace v celkové výši asi 40 miliard korun, tj. o čtyři miliardy více než loni. Zemědělci však nejsou spokojeni, protože přístupová smlouva umožňuje pro letošní rok ještě více.
Vážnějším problémem je pokles národních dotací přibližně o třetinu na 950 milionů korun. Tento typ dotací umožňuje postihnout specifika českého zemědělství a pokles pro některá menší odvětví je velmi znatelný. Chybějící finanční prostředky bude ministerstvo financí pro náš resort uvolňovat postupně, tak jak se bude vyvíjet státní rozpočet. Přímé platby zemědělcům z EU se sice každoročně zvyšují o pět procentních bodů, reálný nárůst ale nebude tak vysoký. Evropské dotace ubírá neuvěřitelně se zpevňující koruna, mnoho podniků fakticky nedostává více, i když nominálně dotace v eurech rostou.
Zlepšení výsledku agrosektoru je podle AK působeno změnou cen zemědělských surovin na světových trzích. Ceny mimo vepřového masa jsou na velmi dobré úrovni nejen v ČR, ale v celé Evropě.
Ceny prasat pravděpodobně vzrostou až o pětinu kvůli nízkým stavům chovů, které jsou způsobeny celoevropskou krizí odvětví.
Čeští zemědělci žili minimálně 15 let na dluh. Letošní zisk budou muset tvrdě investovat, aby srovnali krok a stačili západním zemím. Míra zadlužení tuzemských farmářů je výrazně vyšší než v západních zemích. Český zemědělec si hradí výrobu z 42 procent z cizích zdrojů, tzn. z bankovních zdrojů nebo na úvěr. V EU je průměr 15 procent, v USA 12 procent.
České zemědělství získá letos dotace 40 miliard korun, loni to bylo 36 miliard korun, v roce 2006 stát podpořil sektor 33 miliardami korun. Největší část z nich získají čeští farmáři prostřednictvím přímých plateb. Letos mají nárok na 45 procent výše dotací, které získávají jejich kolegové v původních zemích EU. Dalších 30 procent smí zemědělcům přispět ČR, schválený rozpočet na rok 2008 počítá s dorovnáním o tři procenta nižším.
ČR je smí navýšit o dalších 30 procent. Od vstupu ČR do EU je domácí zemědělství ziskové, farmáři každý rok vydělali šest až 8,5 miliardy korun. V předchozích 13 letech měli zisk pouze dvakrát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down