05.03.2003 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělství potřebuje pomoc

Podle představitelů Agrární komory ČR (AK) je tuzemské zemědělství kvůli loňskému propadu cen zemědělských komodit a nepříznivému počasí v krizi a bez pomoci státu mu hrozí kolaps.

Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky objem státní podpory zemědělství, která se má v letošním roce pohybovat kolem 17 miliard korun, není dostatečný. „Ministerstvo zemědělství do této částky navíc zahrnuje čtyři miliardy korun, které Státní zemědělský intervenční fond použije na nákup pšenice a řepky. Ve skutečnosti se tedy jedná pouze o podporu ve výši 13 miliard korun," řekl Záhorka.
Zatímco v EU se subvence pohybují na úrovni 42 procent příjmů zemědělců, tak v ČR nyní podle Záhorky činí 13 až 14 procent. „Pokud chceme do Evropy, tak by se subvence měly postupně zvýšit, aby české zemědělství mohlo být konkurenceschopné," dodal.
Poslanecká sněmovna dnes svým usnesením požádala vládu o přijetí dalších mimořádných opatření k zajištění stability zemědělství. Poslanci zároveň konstatovali, že situace v resortu je kvůli propadu farmářských cen a mimořádné nepřízni počasí velmi vážná. Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase není po loňském kritickém roce ani počátek letošního roku pro zemědělce příznivý.
Rolníci v loňském roce utrpěli především propadem výkupních cen, počasím s prudkými dešti a záplavami a poklesem úrody. Ztráta zemědělských podniků se odhaduje celkově asi na 2,5 miliardy korun.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down