20.11.2003 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ZEMOS uvidí, zda bude pokračovat v chovu krav

Zemědělský podnik ZEMOS Velké Němčice na Břeclavsku, kde byl zjištěn osmý případ BSE, se bude rozhodovat, zda bude dále pokračovat v chovu dojnic. Podle slov ředitele společnosti Jiřího Vávry si podnik musí zanalyzovat situaci a na základě podkladů pro rozbor stáda vyčíslit dopady do ekonomiky i produkce.

Téměř ihned se podle Vávry ozvaly firmy, které ZEMOSu nabídly pomoc. Společnosti chtějí pomoci při nákupu a obnově stáda, plemenitbě i výživě. Poradenský podnik například nabídl i řešení úspor v krmení na příští rok. Ozval se i svaz chovatelů skotu a firmy, které se zabývají českým strakatým skotem.
Krajská veterinární správa nařídila preventivně utratit a následně vyšetřit na BSE asi 250 kusů skotu. Harmonogram porážek zatím není zpracován. Místem určeným pro likvidaci postiženého stáda je asanační ústav v Žichlínku.
BSE ve Velkých Němčicích je osmým případem nemoci v tuzemsku a třetím za posledních 30 dnů. Zpracovatelé masa se domnívají, že častější výskyt BSE je způsoben vyšším množstvím porážek ke konci roku na jatkách. Česká republika dosud na BSE vyšetřila 470 tisíc kusů dobytka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down