23.06.2003 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zhodnocení účinku síranu měďnatého, formalínu a kyseliny peroctové v koupelích paznehtů skotu při terapii digitální dermatitidy

Laven R., Hunt H. Evaluation of copper sulfate, formalin and peracetic acid in footbath for the treatment of digital dermatitis in cattle. Vet Rec 2002;3(151):144-146.

Digitální dermatitida, kožní onemocnění skotu, které významně snižuje mléčnou užitkovost, je příčinou značné bolesti a potíží, mnohdy bez příznaků kulhání. Koupele paznehtů s přísadou antibiotik jsou ve Velké Británii nejčastější léčbou digitální dermatitidy. Více než 70 % zemědělců, jejichž krávy byly postiženy digitální dermatitidou, používalo antibiotické koupele. V některých oblastech byly aplikovány dokonce u 100 % případů.
Pro terapii této nemoci není žádné antibiotikum aplikované ve vodní lázni ověřeno; hledají se proto alternativní zdroje a zatím je málo známo o jejich účinnosti. Většina publikovaných studií uvádí výrobky bez obsahu antibiotik aplikované individuálně ve formě lokálního spreje na postižená místa, které nebyly klinicky ověřeny při použití v koupeli. Jiné studie uvádějí dobrou účinnost komerční mixtury bez srovnání s kontrolní skupinou skotu, která by byla léčena antibiotiky. Další autoři doporučují při terapii digitální dermatitidy formalín.
V této studii byla srovnávána účinnost tří neantibiotických přípravků (síran měďnatý, formalín a kyselina peroctová) s antibiotikem erytromycinem při koupelích. Studie byla provedena na farmě s endemickým výskytem digitální dermatitidy, kde byly dojnice úspěšně léčeny erytromycinem. 550 dojnic holštýnského plemene s průměrnou dojivostí 8500 litrů bylo krmeno jedenkrát denně, krmnou směsí. Po vyšetření bylo 187 dojnic s 263 lézemi digitální dermatitidy rozděleno do čtyř skupin; žádná dojnice neměla více než jednu lézi na jedné končetině.
Před zahájením terapie byly končetiny skotu sprchovány čistou vodou. Dojnice setrvaly 1x denně minimálně dvacet sekund v 3m dlouhém betonovém korytu naplněném antibiotickými a neantibiotickými přípravky do výšky minimálně 130 mm. Roztok byl připravován denně čerstvý. Dojnice procházely sedm dní koupelí v 6% formalínu, ve 2% síranu měďnatém, v 1% kyselině peroctové a dva dny koupelí 210 g/100 l erytromycinu; výsledky byly statisticky vyhodnoceny. Bylo zjištěno, že antibiotika mohou být plně nahrazena terapií neantibiotickou, podstatné rozdíly v léčebných účincích použitých roztoků nebyly zaznamenány. Výsledky po léčbě erytromycinem se podobaly závěrům získaným z jiných studií, chybí však srovnání s jinými antibiotiky. Bylo zjištěno, že ustájení může mít podstatný vliv na častost výskytu digitální dermatitidy.

MVDr. Irena Sekaninová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down