Žirafa na seznamu ohrožených zvířat

Populace žiraf klesla v posledních třiceti letech o 40 procent, proto byl tento druh savců letos zařazen na oficiální seznam ohrožených zvířat.

V roce 1985 bylo na světě zhruba 151 až 163 tisíc žiraf. V loňském roce jejich počet podle Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN) klesl na 97 562. Ocitly se tak v kategorii „zranitelných“ druhů.

IUCN zvýšila stupeň ohrožení u 35 druhů a snížila u sedmi druhů, které se nacházely v nejohroženější kategorii. Žirafa je jediným savcem, který byl letos zařazen do seznamu ohrožených zvířat. Většina lidí se domnívá, že žirafy nic neohrožuje, protože je vidí v zoologických zahradách. Lidé mají obavy z vyhynutí slonů, ale na světě je jich oproti žirafám čtyřnásobek. Žirafám hrozí, že vyhynou bez povšimnutí. Pokles počtu žiraf je důsledkem úbytku jejich přírodního prostředí, nemocí a agresivních útoků lovců. Z přírodního prostředí žirafy vytlačují lidé, především ve střední a východní Africe, kde populace žiraf výrazně klesá. Na jihu Afriky počet žiraf vzrostl. Podle IUCN vymřelo 860 druhů rostlin a živočichů, 68 druhů živočichů nežije ve volné přírodě a více než 1300 druhů je v ohrožení.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *