Zisk zemědělců v USA bude letos nejnižší za devět let

Čistý zisk v zemědělství se má snížit o 36 procent na 58,3 miliardy USD (1,4 bilionu Kč), tj. nejméně za devět let. Letošní rok bude pro americké zemědělce jeden z nejméně ziskových, na poklesu se podílí hlavně nízké ceny obilí, mléka a prasat.

Velké množství obilí, které zůstalo po loňské sklizni, i očekávaní, že letošní úroda kukuřice bude třetí největší v historii, u sóji druhá největší, drží ceny těchto plodin pod produkční cenou. Náklady na osivo, hnojivo a pozemky pak klesají jen mírně.

V zemědělství byl zisk ještě před dvěma lety rekordní, činil 123,7 miliardy USD. Pokles cen obilí v té době výrazně překonaly rekordní ceny hospodářských zvířat. Letos se však ceny sníží v obou kategoriích. Předpokládá se, že příjmy v rostlinné výrobě letos klesnou o 6,2 procenta, v živočišné o 9,1 procenta. Náklady zemědělců klesnou jen o necelé jedno procento. Celkový dluh se v zemědělském sektoru letos zřejmě zvýší o 5,8 procenta.

Ceny za pronajatou půdu v USA prudce vzrostly, zemědělci na této půdě nevykázali za šest let žádný zisk. Vládní platby pro zemědělce, které zahrnují pojištění úrody, programy pro podporu cen a zmírňování následků katastrof, by měly letos vzrůst o 16 procent na 11,4 miliard USD.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *