03.03.2009 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Živočišná produkce v českém zemědělství klesá

Podíl rostlinné produkce roste

Zatímco dříve převažovala živočišná produkce, od roku 2001 dominuje rostlinná výroba, která se na domácí zemědělské produkci v roce 2007 podílela více než 57 procenty.
V živočišné výrobě je nejvýznamnějším produktem mléko, které má více než osmnáctiprocentní podíl, druhý nejvýznamnější je chov prasat, který se na zemědělské produkci podílel necelými deseti procenty.
Výkonnost celého zemědělství, tržby farmářů i celková produkce klesá kvůli snižování podílu živočišné výroby na produkci. Výrazné snižování stavů prasat, pro něž je obilí základem krmiva, podporuje vznik přebytků obilí a snižuje jeho výkupní ceny.
Na začátku prosince loňského roku klesly meziročně stavy chovaných prasat v České republice o 19,8 procenta na 2,135 milionu kusů, což je nejméně od roku 1948. Pokles výroby vepřového masa loni dosáhl sedmi procent. Dlouhodobě klesají v tuzemsku také počty krav. Podle soupisu hospodářských zvířat k loňskému 1. dubnu 2008 klesly jejich stavy meziročně o 1,2 procenta na 406 tisíc kusů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down