16.07.2008 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkažené potraviny řešil soud

Ohrožení zdraví spotřebitelů masnými výrobky

Okresní soud v Českých Budějovicích uložil za prodej zkažených potravin v supermarketu Julius Meinl třem bývalým pracovníkům podmíněné tresty na 16 měsíců s odkladem na 32 měsíců. Zároveň jim zakázal činnost na vedoucích funkcích v potravinářství na tři roky. Hrozilo jim i vězení dva roky. Bývalá vedoucí lahůdek, regionální manažerka a její kolega podle obžaloby nařizovali v roce 2005 zaměstnancům lahůdek v prodejně Julius Meinl na Lannově třídě, aby okrajovali plísně, omývali oslizlé uzeniny a míchali staré saláty a vracely do prodeje. Obžalovaní vinu odmítají a tvrdí, že jde o komplot a necítí se vinni. Rozsudek si vyslechl pouze osmatřicetiletý regionální manažer.
Případ otřásl veřejností v září 2005. Tehdy se jedna z prodavaček obrátila na potravinářskou inspekci. Spolu s kolegyněmi pak ve svých výpovědích uvedly, že musely na pokyn nadřízených upravovat a nabízet dál do prodeje staré potraviny. Podle obhájců obviněných stojí celá kauza jen na pochybných výpovědích svědků. Žádná kontrola závady nezjistila, chybějí konkrétní důkazy a ani jeden zákazník netrpěl zdravotními obtížemi.
Soudkyně uvedla, že výpovědi svědkyň poskytují dostatečný obraz o tom, jak to na prodejně vypadalo, co bylo běžným způsobem, motivem chování bylo snížit odpisy neprodejných potravin a následných ztrát. Nepotvrdilo se, že by za vším stála zášť prodavačky usilující o místo vedoucí úseku lahůdek.
Nicméně soud připustil, že potravinářská inspekce i policisté přistupovali k šetření laxně. Kontrola měla být hlubší a preciznější, trestní oznámení bylo podáno opožděně. Svědkyně byly vyslechnuty až se značným časovým odstupem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down