Zkušenosti s aplikací přípravku Epi-otic

Zkušenosti s aplikací přípravku Epi-otic

Epi-otic je silně hypoalergenní nedráždivý přípravek na čištění uší určený především pro citlivá plemena psů a koček a pro zvířata trpící opakovaně na záněty zevního zvukovodu. Svým složením a formou nejen zvukovod šetrně a pečlivě vyčistí, ale i zklidní podrážděnou sliznici, zničí některé typy mikroorganismů a vytvoří na vyčištěném místě povlak, který po několik dní zvukovod chrání před dalším usazováním mazu, špíny a následnému pomnožení bakterií.
Důkladné vyčištění zajišťují v přípravku Epi-otik kyselina salicylová, kyselina mléčná (odstraňují strupy, krusty a přebytečný maz) a propylenglykol (rozpouští tuky), antibakteriálně a antimykoticky působí parachlorometaxylenol (doba likvidace bakterií Staphylococcus intermedius a Pseudomonas aeruginosa je 1 minuta, doba likvidace kvasinky Malasezia pachydermatis je 4 minuty) a docusatum natricum tím, že vysušuje zvukovod a tak zde vytváří nevhodné prostředí pro patogeny.
V tomto preparátu je použit naprosto nový typ nosiče účinné látky – tzv. sferulit. Jeden sferulit je multilamelární mikrovesikula, jejíž stavba je svojí vrstevnatostí podobná cibuli (obr. 1). Tento systém značně zvyšuje a prodlužuje účinnost – účinná látka se z jednotlivých vrstev uvolňuje postupně – tak jak se dostávají k povrchu a tím značně prodlužuje účinnost preparátu. Účinnou látkou obsaženou ve sferulitu je chitosanid – což je netoxický, nealergitující přírodní biopolymer pocházející ze schránek korýšů – který díky tomuto systému může vytvářet na sliznici zvukovodu dlouhodobě chránící vrstvu.
Velkou výhodou Epi-otiku je i to, že neobsahuje alkohol, který ve většině případů sliznici zvukovodu značně dráždí a extrémně vysušuje.
Přípravek je určen pro psy i kočky, obecně doporučujeme aplikaci 2x týdně.
MVDr. Kateřina Prokopová,
CEVA SANTE ANIMALE

Již několik let používáme na naší klinice preparát Epi-otic k plné spokojenosti nás i klientů. Jediná výtka se snad týká distribuce (dočasný nedostatek na trhu) a absence malého balení.
Hlavní indikací pro jeho použití je chronická otitis externa – zde se ukázala jako dostačující aplikace 1x týdně. Při takovéto frekvenci aplikací Epi-otiku nedochází k recidivám. U zvířat bez otitíd doporučujeme aplikaci 1x za měsíc, u psů, kteří často plavou, sestavujeme individuální plány pro ošetření uší, ale obecně je aplikace 1x za 14 dní.
Další indikací je jeho použití před laváží zvukovodu a před lékovou terapií otitis externa. Prakticky to vypadá tak, že pomocí Epi-otiku ve zvukovodu rozpustíme krusty a následně provedeme u sedovaných pacientů jeho laváž. V případě, že pacient sedovaný není, se provádí prosté, ale důkladné vyčištění zvukovodu pouze přípravkem Epi-otic. Následně nasadíme léky na otitis externa.
Jeho předností oproti ostatním preparátům na čištění uší je výborná snášenlivost, a proto ho lze použít paušálně bez většího rizika alergické reakce kůže ucha u všech pacientů.
MVDr. Pavel Galko, veterinární klinika, Olomouc:

V našich ordinacích jsme začali Epi-otic používat teprve v posledních měsících na doporučení kolegyně, a to u pacientů, kteří patří mezi chronické „ušaře“ a kterým použití jiných preparátů přidělalo spíše problémy, než aby jim pomohlo. Výsledky byly více než uspokojivé. Pacientům, kteří trpěli chronickým mazotokem občas přecházejícím až v zánět, a kteří byli do té doby bez trvalejších úspěchů přeléčováni jinými preparáty, se do 1 až 2 týdnů uši zklidnily a mazotok ustal. Mezi těmito pacienty byl i 4letý dalmatin, pes trpící Cushinghovým syndromem a výrazný polyalergik. Jako vysoce účinný se Epi-otic též ukázal v kombinaci s antiparazitiky u koček trpících ušním svrabem.
MVDr. Irena Packová, veterinární ordinace Veverská Bítýška a Rosice

Na našem pracovišti používáme dva druhy přípravků na čištění uší. Jedním z nich je Epi-otic. Začali jsme ho používat před několika lety, protože se nám líbilo jeho složení a s firmou Virbac máme dobrou zkušenost.
Podle čeho volíme, kdy použijeme Epi-otic a kdy jiný čistící preparát? Epi-otic doporučujeme především u psů trpících různými formami alergií, s opakovanými záněty zevního zvukovodu a u těch, kde se vyskytla přecitlivělost na kterýkoli jiný čistící preparát.
Oceňujeme na něm především to, že je mimořádně hypoalergenní a současně je schopen sám, bez současného použití ATB či kortikoidů, zklidnit i některé záněty.
Při preventivní aplikaci doporučujeme podávat 1x týdně nebo i častěji, dle individuální potřeby; při terapii otitíd doporučujeme čištění buď v těsné návaznosti na skončenou ATB léčbu nebo, u lehčích forem, zcela samostatně. Obecné schéma, které se samozřejmě částečně odlišuje u každého případu, je aplikace obden (u skončené léčby ATB), případně denně (u samostatné aplikace). Výsledky se dostavují do týdne.
MVDr. Hana Vičarová, veterinární ordinace Hodonín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *