10.06.2002 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti s aplikací přípravku Epi-otic

Zkušenosti s aplikací přípravku Epi-otic

Epi-otic je silně hypoalergenní nedráždivý přípravek na čištění uší určený především pro citlivá plemena psů a koček a pro zvířata trpící opakovaně na záněty zevního zvukovodu. Svým složením a formou nejen zvukovod šetrně a pečlivě vyčistí, ale i zklidní podrážděnou sliznici, zničí některé typy mikroorganismů a vytvoří na vyčištěném místě povlak, který po několik dní zvukovod chrání před dalším usazováním mazu, špíny a následnému pomnožení bakterií.
Důkladné vyčištění zajišťují v přípravku Epi-otik kyselina salicylová, kyselina mléčná (odstraňují strupy, krusty a přebytečný maz) a propylenglykol (rozpouští tuky), antibakteriálně a antimykoticky působí parachlorometaxylenol (doba likvidace bakterií Staphylococcus intermedius a Pseudomonas aeruginosa je 1 minuta, doba likvidace kvasinky Malasezia pachydermatis je 4 minuty) a docusatum natricum tím, že vysušuje zvukovod a tak zde vytváří nevhodné prostředí pro patogeny.
V tomto preparátu je použit naprosto nový typ nosiče účinné látky - tzv. sferulit. Jeden sferulit je multilamelární mikrovesikula, jejíž stavba je svojí vrstevnatostí podobná cibuli (obr. 1). Tento systém značně zvyšuje a prodlužuje účinnost - účinná látka se z jednotlivých vrstev uvolňuje postupně - tak jak se dostávají k povrchu a tím značně prodlužuje účinnost preparátu. Účinnou látkou obsaženou ve sferulitu je chitosanid - což je netoxický, nealergitující přírodní biopolymer pocházející ze schránek korýšů - který díky tomuto systému může vytvářet na sliznici zvukovodu dlouhodobě chránící vrstvu.
Velkou výhodou Epi-otiku je i to, že neobsahuje alkohol, který ve většině případů sliznici zvukovodu značně dráždí a extrémně vysušuje.
Přípravek je určen pro psy i kočky, obecně doporučujeme aplikaci 2x týdně.
MVDr. Kateřina Prokopová,
CEVA SANTE ANIMALE

Již několik let používáme na naší klinice preparát Epi-otic k plné spokojenosti nás i klientů. Jediná výtka se snad týká distribuce (dočasný nedostatek na trhu) a absence malého balení.
Hlavní indikací pro jeho použití je chronická otitis externa - zde se ukázala jako dostačující aplikace 1x týdně. Při takovéto frekvenci aplikací Epi-otiku nedochází k recidivám. U zvířat bez otitíd doporučujeme aplikaci 1x za měsíc, u psů, kteří často plavou, sestavujeme individuální plány pro ošetření uší, ale obecně je aplikace 1x za 14 dní.
Další indikací je jeho použití před laváží zvukovodu a před lékovou terapií otitis externa. Prakticky to vypadá tak, že pomocí Epi-otiku ve zvukovodu rozpustíme krusty a následně provedeme u sedovaných pacientů jeho laváž. V případě, že pacient sedovaný není, se provádí prosté, ale důkladné vyčištění zvukovodu pouze přípravkem Epi-otic. Následně nasadíme léky na otitis externa.
Jeho předností oproti ostatním preparátům na čištění uší je výborná snášenlivost, a proto ho lze použít paušálně bez většího rizika alergické reakce kůže ucha u všech pacientů.
MVDr. Pavel Galko, veterinární klinika, Olomouc:

V našich ordinacích jsme začali Epi-otic používat teprve v posledních měsících na doporučení kolegyně, a to u pacientů, kteří patří mezi chronické „ušaře“ a kterým použití jiných preparátů přidělalo spíše problémy, než aby jim pomohlo. Výsledky byly více než uspokojivé. Pacientům, kteří trpěli chronickým mazotokem občas přecházejícím až v zánět, a kteří byli do té doby bez trvalejších úspěchů přeléčováni jinými preparáty, se do 1 až 2 týdnů uši zklidnily a mazotok ustal. Mezi těmito pacienty byl i 4letý dalmatin, pes trpící Cushinghovým syndromem a výrazný polyalergik. Jako vysoce účinný se Epi-otic též ukázal v kombinaci s antiparazitiky u koček trpících ušním svrabem.
MVDr. Irena Packová, veterinární ordinace Veverská Bítýška a Rosice

Na našem pracovišti používáme dva druhy přípravků na čištění uší. Jedním z nich je Epi-otic. Začali jsme ho používat před několika lety, protože se nám líbilo jeho složení a s firmou Virbac máme dobrou zkušenost.
Podle čeho volíme, kdy použijeme Epi-otic a kdy jiný čistící preparát? Epi-otic doporučujeme především u psů trpících různými formami alergií, s opakovanými záněty zevního zvukovodu a u těch, kde se vyskytla přecitlivělost na kterýkoli jiný čistící preparát.
Oceňujeme na něm především to, že je mimořádně hypoalergenní a současně je schopen sám, bez současného použití ATB či kortikoidů, zklidnit i některé záněty.
Při preventivní aplikaci doporučujeme podávat 1x týdně nebo i častěji, dle individuální potřeby; při terapii otitíd doporučujeme čištění buď v těsné návaznosti na skončenou ATB léčbu nebo, u lehčích forem, zcela samostatně. Obecné schéma, které se samozřejmě částečně odlišuje u každého případu, je aplikace obden (u skončené léčby ATB), případně denně (u samostatné aplikace). Výsledky se dostavují do týdne.
MVDr. Hana Vičarová, veterinární ordinace Hodonín

-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down