10.10.2012 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlepšení zraku prostřednictvím výživy

Cílem výzkumného projektu CREST, financovaného z prostředků 7. RP EU je optimalizace výživy oka, která by měla zajistit zlepšení zraku nejenom u lidí trpících poruchou zraku, ale i u mladých lidí s "normálním" viděním.

Cílem výzkumného projektu s názvem CREST (Enrichment of macular pigment and its impact on vision and blindness), který získal grant Evropské výzkumné rady (European Research Council, ERC) ve výši 1,5 mil. € (na 5 let) je vývoj cílené koncepce, která by měla zajistit optimalizaci výživy oka. Výzkum by měl přinést zlepšení zraku u lidí trpících poruchou zraku a potenciálně by mohl být přínosný i pro ty, jejichž zrak je považován za “normální".
ERC prostřednictvím specifického programu Myšlenky 7. RP (rámcového programu EU) financuje výzkumné projekty, které si kladou za cíl podpořit hraniční výzkum, který by měl posunout hranice současného poznání. Hlavním řešitelem (Principal Investigator, PI) je Dr. John Nolan z irskéhoWaterford Institute of Technology se svým týmem.
Věkem podmíněná degenerace makuly (age-related macular degeneration, AMD) je příčinou více než poloviny případů slepoty v rozvinutém světě. Tento stav má pro postižené osoby nejenom fyzické následky, ale i následky psychické a sociální, jako jsou samota a deprese. Přibližně 15 milionů Evropanů dnes trpí AMD a jejich počet by se měl podle odhadů v průběhu příštích dekád zdvojnásobit především v souvislosti se stárnutím evropské populace.
Problém většinou pramení z poškození centrální části sítnice, tzv. makuly. V průběhu stárnutí se v očních buňkách kumulují drobná poškození způsobená oxidací chemických látek, jako jsou volné radikály a také působením modrého světla. Objevuje se stále více důkazů o tom, že nedostatek makulárního pigmentu (MP) v této části oka je spojován s větším poškozením sítnice z těchto zdrojů a odpovídajícím způsobem zvyšuje riziko AMD.

Otázkou, kterou si odborníci kladou je, jak optimalizovat tento pigment v zadní části oka. Přístup řešitelského týmu spočívá v zlepšení výživy oka, která by měla chránit sítnici před následky stárnutí. A dokonce by měl pomoci i lidem s „normálním“ zrakem k jeho zlepšení.

Klíčové v ochraně oka jsou chemické látky karotenoidy, z nichž 60 je součástí typické západní stravy. Pouze tři z nich se však nacházejí v MP v sítnici – lutein (L), zeaxanthin (Z) a meso-zeaxanthin (meso-Z). Koncentrace těchto pigmentů se u jednotlivých lidí odlišuje.

Stejně jako modré světlo přispívá k poškození sítnice, je také částí spektra nejvíce podléhající rozptylu, což způsobuje oslnění. Podle názoru Dr. Nolana by proti tomu mohly pomoci bojovat žluté pigmenty, působící jako “opalovací krém pro oči”, protože jsou schopné modré světlo absorbovat.

V rámci studie chce vědecký tým obohatit MP prostřednictvím diety a potravních doplňků a následně kvantifikovat dopady na zlepšení vidění. Protože jsou tyto pigmenty také antioxidanty, mohlo by mít zvýšení jejich koncentrace dvojí ochranný účinek.

Součástí vytýčeného úkolu je kvantifikace všech zlepšení zraku. Protože je měření způsobu vidění v dnešní době limitováno, byly finanční prostředky z grantu ERC využity k sestavení týmu specialistů a pořízení moderních zařízení potřebných pro nové testy, které půjdou nad rámec obvyklých testů očních lékařů, které mají posoudit potřebu korektivních čoček. Standardní testy využívající bílé pozadí a černá písmena, které nejsou dostatečně citlivé pro měření zlepšení zraku u mladých lidí a pro osoby s “normálním” viděním. Vědecký tým ale potřebuje kvantifikovat i účinek u vnímání barev a kontrastů.

Výsledek by měl přinést významný ekonomický přínos a to nejenom snížení výskytu zhoršeného zraku u starších lidí, ale i zlepšení zraku u všech, kteří jsou závislí na kvalitním zraku z hlediska své práce a lepší testovací techniky pro další problémy se zrakem. Vedoucí projektu Dr. Nolan očekává, že první výsledky budou k dispozici v průběhu tří let.
Research EU 2012;14(7-8):9.

Zdroj: www.agronavigator.cz

 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down