18.05.2011 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmírnění pravidel testování skotu na BSE

Česká republika uspěla v Bruselu se žádostí o zmírnění pravidel pro testování skotu na BSE (bovinní spongiformní encefalopatii).
Věková hranice testování skotu se posune, vyšetření budou méně častá.
Důvodem, proč musel být testován v ČR, Slovensku a Polsku mladší skot, byla nepříznivá studie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Úředníci na žádost Evropské komise vypracovali novou studii, která pozitivně zhodnotila situaci ohledně BSE ve všech třech zemích a doporučila tak posun věkové hranice pro vyšetřování skotu na BSE.
V ČR se do června tohoto roku musí vyšetřovat všechna zdravá jatečná zvířata starší 30 měsíců, respektive 24 měsíců u poražených jedinců mimo jatka. Od července se věková hranice posune na 72 měsíců, respektive 48 měsíců u nutně poražených zvířat. Bude stejná jako ve většině zemí EU.
Při posunu věkové hranice na 72 měsíců se sníží počet vyšetřovaných zvířat o více než polovinu. Celkově jich bude za rok asi o 80.000 méně.
Zvýšení věku testovaného dobytka bude znamenat hlavně úspory. České republice se podařilo dosáhnout výsledku, o který dlouhodobě usilovala.
Kvůli této změně bude upravena nyní projednávaná novela veterinárního zákona.
Česká republika měla dosud jedny z nejpřísnějších podmínek v EU a byla tedy věkovou hranicí na testy značně znevýhodněna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down