23.01.2012 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zmírnění zákazu společného chovu skotu s rohy i bez rohů

Ministerstvo zemědělství chce farmářům povolit společný chov skupin skotu s rohy i bez rohů, pokud zvířata budou mít volný přístup do výběhů a na pastviny. Chovatelé by díky tomu už nemuseli stavět tolik ohrad nutných k oddělení dobytka podle rohatosti, či krávy a býky bolestivým způsobem zbavovat rohů.
Podle současného znění vyhlášky z roku 2004 nesmí být ve skupinách volně chován společně rohatý a bezrohý skot, což úřady zdůvodnily snahou, aby se zvířata vzájemně nezranila. Ministerstvo zemědělství ale tvrdí, že takto přísná pravidla nejsou nutná v případě, pokud napadená zvířata mohou před agresivním jedincem utéct do výběhu nebo na pastvu, a navrhlo proto stanovit výjimku. Odrohování je ve většině případů pro zvíře velmi stresující a bolestivý zákrok, který může být spojen až s utrpením zvířete. Z hlediska ochrany zvířat je tedy toto řešení zcela nevhodné.
Ministerstvo tvrdí, že díky nové vyhlášce výrazně klesnou náklady farmářů na oddělený chov skotu podle toho, zda má či nemá rohy, a zvýší se tak jejich konkurenceschopnost. Celková roční úspora stanovením výjimky z tohoto zákazu bude přes 60 milionů korun ročně. Farmáři by totiž už nemuseli mít tolik stád a ohrad, výrazně by jim klesly provozní náklady a lépe by využili ustájovací kapacity.
zdroj ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down