15.01.2004 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zoologové sčítají tygry

Asi 250 zoologů nyní v bažinaté krajině v lesích indického Západního Bengálska pátrá po stopách bengálských tygrů, aby zjistili jejich počet. Ten se určuje právě podle jejich stop, protože žádná dvě zvířata nemají stejné otisky, podobně jako je tomu u lidských otisků prstů.

Zoologové jsou vybaveni ochrannými obleky a helmami a vyzbrojeni puškami a výbušnými žabkami, kterými by měli odradit tygry od útoků. Každoročně totiž této kočkovité šelmě padne ve východní Indii za oběť asi 50 osob. Zoologové proto při této šestidenní akci chtějí rovněž zjistit, proč se někteří místní tygří jedinci stávají lidožrouty. Podle jednoho z organizátorů projektu Nilandžana Malika člověk netvoří běžnou součást jídelníčku tygrů, ale toto zvíře se může stát lidožroutem, je-li pro lov příliš slabé či nemocné nebo je-li nedostatek běžné kořisti. Obětí tygrů jsou většinou rybáři, dřevorubci či sběrači medu, kteří se odváží do oblastí jejich výskytu.
Podle odhadů je větší počet tygrů soustředěn na indické straně, kde jich při posledním sčítání v roce 2002 bylo zaznamenáno 271. Nedávná studie však prokázala, že se tygři stále více stěhují do Bangladéše, snad kvůli vysychání sladkovodních zdrojů v indických mangrovových lesích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down