20.05.2010 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztráty na zvířatech nejsou v důsledku povodní hlášeny

Povodeň znehodnocuje krmení, píci a i spodní vody

Po zkušenostech z roku 1997 a i 2002 nebyli zemědělci a chovatelé zaskočeni a ztráty na zvířatech nejsou hlášeny. Z hospodářství v Bohumíně bylo z 60 kusů skotu evakuováno 30 krav.
Ukazuje se, že evakuaci hospodářských zvířat nenechali lidé na poslední chvíli. Je potřeba, aby přestěhovaná zvířata mohla na náhradním místě vydržet s podestýlkou a krmením aspoň 14 dní. I tak to bude se zajištěním jejich potřeb, popřípadě s veterinární péčí problém. Určitě je dobré při evakuaci vzít s sebou dokumentaci, očkovací průkazy a popřípadě i veterinární léčiva.
Pokud dojde k úhynu hospodářských nebo domácích zvířat, lze je tzv. neškodně odstranit v asanačním podniku, ale lze je i zahrabat na vlastním pozemku (do 80 cm při použití dezinfekce), ale s výjimkou skotu, ovcí, koz a prasat a koní, v tomto případě ale může udělit výjimku místně příslušná krajská veterinární správa.
Povodeň ale neškodí jen lidem a zvířatům přímo, ale škodí tak, že znehodnocuje krmení, píci a i spodní vody. Potraviny a krmení zasažené povodní je třeba zlikvidovat, voda je kontaminovaná fekálními baktériemi a původci různých nákaz, zejména leptospirózy, popřípadě ropnými látkami, oleji a kdovíjakými jinými chemickými látkami. Výjimkou jsou konzervy, které je ale samozřejmě třeba omýt. Vždy při manipulací se zatopenými věcmi dbát zvýšené hygieny!
V případě jakýchkoli problémů je třeba kontaktovat obec, hasiče, policii, armádu, tj. složky IZS - Integrovaného záchranného systému, kam patří samozřejmě i orgány státního veterinárního dozoru.
V současné době, kdy povodně kulminují, je dobré pomýšlet na chvíle, až voda opadne. Na likvidaci znehodnoceného krmiva, popřípadě odstranění uhynulých zvířat a na asanaci stájí a vodních zdrojů.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down