17.08.2007 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztráty vzniklé v důsledku ptačí chřipky na Orlickoústecku

SVS ČR zpracovává průběžné odborné a ekonomické zprávy pro EU.

Zatím jsou vyčísleny ztráty na drůbeži, šlo o 1 868 kusů drůbeže z drobnochovů a 173 600 kusů drůbeže z velkochovů. Do ztrát patří také zlikvidovaných 582 004 násadových vajec. Dosud bylo všem chovatelům vyplaceno ze státního rozpočtu na kompenzacích 25 833 418 korun záloh.
Lze ocenit, že se ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Krajskou veterinární správou pro Pardubický kraj podařilo neprodleně vyplatit zálohy za utracená zvířata. Dále se zpracovávají žádosti např. za neškodné odstranění utracené drůbeže, čištění, dezinfekci chovných hal a kontrolní laboratorní vyšetřování.
Pokud jde o drobnochovatele, kterých bylo 134, je nezbytné vyzdvihnout spolupráci s obcemi a zemědělskými agenturami, kde se podařilo podle předem připraveného systému soustředit seznamy usmrcené drůbeže, vyčíslit cenu zvířat a následně zpracovat žádosti o náhradu.
Pokud chce ČR získat zpět část nákladů na zdolání nákazy z fondů EU, musí vyplatit chovatelům náhrady za usmrcená zvířata do 90 dnů od utracení. Největší kus práce v této době odvádí Státní veterinární správa ČR, která zpracovává průběžné odborné a ekonomické zprávy a následně vyhotoví celkovou žádost o příspěvek. Vše musí být ve stanovených termínech zasíláno na Evropskou komisi.
Jsou to zkušenosti, o které sice nikdo nestál, ale pro případné další možné likvidování následků i jiných nebezpečných nákaz, jsou neocenitelné.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down