29.08.2002 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvířata chrání děti před alergiemi

Američtí vědci zjistili, že kontakt s kočkami a psy snižuje riziko alergické reakce. Pravděpodobnost onemocnění běžnými alergiemi je u dětí, které žily od narození s domácími mazlíčky, o polovinu menší.

Děti, které vyrůstají v kontaktu se zvířaty, jsou podstatně méně ohroženy alergiemi na kočky, psy, ale i prach, plísně a trávy. K tomuto závěru dospěli američtí vědci, kteří sedm let sledovali 474 dětí od narození do věku sedmi let. „Výsledky výzkumu jsou přesně opačné než to, co jsme očekávali,“ prohlásil pro americkou CNN doktor Dennis R. Ownby, ředitel alergologického oddělení fakultní nemocnice ve městě Augusta v americkém státě Georgia. „Alergologové se celé generace učili, že psi a kočky v domácnosti zvyšují riziko alergií. My přitom víme, že pro vznik alergie je nutný opakovaný styk s danou látkou.“ Odborníci porovnávali skupinu dětí, která byla v dětství vystavena kontaktu nejméně se dvěma kočkami nebo psy, se skupinou, která s těmito zvířaty do styku nepřišla. Zjistili, že u dětí, které byly v kontaktu se zvířaty, bylo riziko onemocnění alergiemi o polovinu menší. Například 15,5 procenta dětí, které neměly doma psa nebo kočku, bylo alergických na kočky, zatímco u dětí, které žily s jedním domácím zvířetem, to bylo pouze 12 procent, a u dětí, které měly v domácnosti dva nebo více domácích mazlíčků, to bylo dokonce jen osm procent. Podobnou tendenci lze vypozorovat i u dětí, které mají alergii na psy.
Nová zjištění dokazují, že to, čemu alergologové celá léta věřili a s čím množství rodičů žilo, není pravda. Lékaři zjistili, že malé množství kočičího alergenu (látky, která je schopná vyvolat alergickou reakci) způsobuje u dětí vznik alergie, zatímco jeho velké množství působí preventivně proti alergiím i proti astmatu. V čem ale tato záhada přesně vězí? Odborníci se domnívají, že tajemství spočívá v endotoxinech, látkách, které produkují bakterie, jež se nacházejí ve zvířecí tlamě. „Když si děti hrají se psy nebo kočkami, zvířata je olizují. Olizováním se přenáší spousta bakterií. Endotoxiny údajně mohou modifikovat způsob, jakým bude reagovat imunitní systém lidského těla,“ řekl Ownby. „Jedním z důvodů, proč tolik dětí trpí alergií nebo astmatem, je proto možná to, že žijeme příliš čistotně,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down